Jdi na obsah Jdi na menu
 


GP - Španělska (199)

31. 3. 2008

GP Španělska: výsledky závodů všech kubatur


Závod třídy MotoGP

Po startu se do čela posunul Dani Pedrosa, těsně následován Jorge Lorenzem. Špatný start neměl ani Stoner, když cílem prvního kola projel na třetím místě. Další pořadi: Rossi, Edwards, Hayden.

Hned v druhém kole byl Casey Stoner v jedné zatáčce dlouhý, dostal se s Ducati až do kačírku a na trať se vrátil na posledním místě. Na špici se mezitím kousek utrhl Dani Pedrosa, hnán domácím publikem, a jeho náskok se vydal stíhat Valentino Rossi, když předjel druhého Lorenza.

Na konci šestého kola ze závodu odstoupil Colin Edwards, dovezl motocykl do boxu a zklamaně odešel do garáže. Zřejmě šlo o technickou závadu. V osmém kole měl vedoucí Pedrosa už náskok více než 2,5 s před dvojicí jezdců z týmu Fiat Yamaha, Rossim a Lorenzem. Na čtvrtém místě kroužil a číhal Nicky Hayden. Stoner se skvělou stíhací jízdou posunul na 11. místo. Pořadí v polovině závodu: 1. Pedrosa, 2. Rossi, 3. Lorenzo, 4. Hayden, 5. Capirossi, 6. Dovizioso, 7. Vermeulen, 8. Toseland, 9. Hopkins, 10. Nakano.

Střední pasáž závodu byla poměrně nudná, na čele se 10 kol nic zajímavého nedělo: Pedrosa si drží náskok přes 4 s před Rossim. Trošku horkých chvil zažil Hayden v 21. kole, když ustál celkem jistý pád. Výborná parádička pro diváky, ale ztratil cenné desetiny sekundy na třetího Lorenza. Kalich hořkosti si až do dna musí vypít Stoner, protože v momentě, když se dotáhl na desátého Nakana, byl opět dlouhý na brzdách a znovu projel kačírkem.

Nejzajímavější boj byl o pátou příčku, kde jela skupinka čtyř jezdců v pořadí Capirossi, Toseland, Dovizioso a Hopkins. Boj o stupně vítězů bych spíše překlopil na boj mezi stájemi Repsol Honda a Fiat Yamaha, kdy Honda díky Pedrosovi a Haydenovi brala 1. a 4. místo, Rosi a Lorenzo vybojovali druhé, resp. třetí místo. Souboj o páté místo nakonec urval pro sebe v poslední zatáčce Capirosi před Toselandem.

Výsledky závodu MotoGP: 1. Pedrosa, 2. Rossi, 3. Lorenzo, 4. Hayden, 5. Capirossi, 6. Toseland, 7. Hopkins, 8. Dovizioso, 9. Nakano, 10. Vermeulen, 11. Stoner.
Průběžné pořadí v MS: 1. Padrosa 41 b, 2. Lorenzo 36 b, 3. Rossi 31 b, 4. Stoner 30 b, 5. Dovizioso 21 b.

Závod třídy do 250 ccm

Nejrychlejší muž kvalifikace, Mika Kallio, si udržel po startu první příčku a za něj se pověsil Thomas Lüthi. Velmi špatný start měl Alex Debon, který se ze třetího místa propadl až na konec první desítky. Pořadí v cíli prvního kola: Kallio, Lüthi, Bautista, Simoncelli.

Velmi dravým a nevybíravým způsobem se do čela probojoval Alvaro Bautista a začal ujíždět ostatním. Jediný, kdo zachytil jeho nástup, byl Marco Simoncelli. K radosti českých fanoušku se Karel Abraham posunul na desáté místo, Pešek jezdí na 13. místě.

Karel Abraham si ale na španělském okruhu vybírá velkou porci smůli. Nejen, že si po pádu v pátek zlomil malíček levé nohy, ale v závodu ho jeden z jezdců v zatáčce zavřel, Karel musel tvrdě na brzdy a došlo ke kontaktu. Český jezdec motocykl sice zvládl, ale na trať se vrátil na posledním místě s velkou ztrátou na bodované příčky. Pořadí na konci 10. kola: 1. Bautista, 2. Simoncelli, – 3 s – 3. Kallio, 4. Barbera, 5. Simon, 6. Takahashi, 7. Lüthi, – 3 s – 8. Debon, 9. H. Aoyama.

V polovině závodu měla dvojice jezdců na čele, Bautista a Simoncelli, náskok už více než 6 s před třetím Kalliem. Lukáš Pešek si držel bodované 12. místo, Karel Abraham kroužil na 18. místě se ztrátou skoro 20 s na patnácté místo.

Druhý Simoncelli dlouho kroužil za vedoucím Bautistou a četl si styl svého protivníka. Sám jsem čekal, že hlavní boj přijde až cca 3 kola před cílem, ale zkušený Bautista si chtěl Simoncelliho vyzkoušet dříve. Jezdci si párkrát prohodili příčky osm kol před cílem a špičkový souboj pokračoval až do cíle. Čtyři kola před cílem podlouzlo přední kolo Lüthimu. Následný highsider definitivně vyřadil bývalého mistra světa třídy do 125 ccm ze hry. Vše špatné je k něčemu dobré, na 15. místo se posunul Karel Abraham.

NEJVĚTŠÍ zvrat celého závodu nastal v posledním kole: Simoncelli nabral vedoucího Bautistu doslova na přední kolo a oba jezdci skončili v kotrmelcích v kačírku a nedojeli. Vítězství závodu tak doslova spadlo do klína Miku Kalliovi, druhé místo na cílové čáře vybojoval Matia Pasini, když o půl motorky předjel Takahashiho. Lukáš Pešek cíl projel na 10. místě a Abraham byl 13.

Výsledky závodu do 250 ccm: 1. Kallio, 2. Pasini, 3. Takahashi, 4. H. Aoyama, 5. Barbera, 6. Debon, 7. Simon, 8. Locatelli, 9. Espargaro, 10. Pešek, … 13. Abraham.
Průběžné pořadí v MS: 1. Pasini 45 b, 2. Kallio 41 b, 3. Barbera 31 b, 4. Takahashi 27 b, 5. Debon 23 b, … 10. Abraham 12 b, … 13. Pesek 6 b.

Závod třídy do 125 ccm

Špičkový start předvedl Bradley Smith a bez problémů si po Pole Position udržel první místo. Do závodu také dobře vyrazil Talmacsi, v první zatáčce byl už na třetím místě. V cíli prvního kola bylo pořadí na čele závodu: Smith, Terol, Talmacsi, Corsi, Bradl, Nieto, Bonsey.

Dvacet kol před cílem končí obhájce titulu mistra světa, Maďar Talmacsi. Druhý závod a druhá technická porucha, tomu se říká smůla. Během následujících dvou kol se na špici malinko odtrhla trojice v poradí Terol, Smith a Corsi. Sedmnáct kol před cílem končí další jezdec týmu Bancaja Aspar, Sergio Gadea, vítěz úvodního závodu.

Ve střední části závodu spadl Webb a krátce po něm i druhý muž prvního závodu, Juan Olive. Na čele se postupně vyselektovala pětice jezdců, devět kol před cílem bylo pořadí: Corsi, Terol, Smith, Bradl a Nieto. Oba jezdci týmu Jack & Jones WRB, Corsi a Terol, začali tahat za plyn a odtrhli se svým pronásledovatelům.

Nejvíce sil v závěru ukázal Simone Corsi, dvě kola před cílem si vypracoval dostatečný náskok před Terolem a boj o první místo byl předčasně rozhodnut. Nejzajímavější byl boj o posldní stupínek vítězů mezi trojicí jezdců Smith, Bradl a Nieto, o kterém se rozhodlo až v posledním kole.

Výsledky závodu do 125 ccm: 1. Corsi, 2. Terol, 3. Smith, 4. Bradl, 5. P. Nieto, 6. Bonsey, 7. Redding, 8. Aegerter, 9. Di Meglio, 10. Cortese.
Průběžné pořadí v MS: 1. Corsi 34 b, 2. Bradl 29 b, 3. Terol 26 b, 4. Gadea 25 b, 5. Olive 20 b.


 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář